21 mei 2021 - 10:00 - Marokko
Op Instagram bedriegen "influencers" hun volgers van verschillende nationaliteiten, waaronder ook Marokkanen, en strijken grote sommen geld op. Een in de Verenigde Arabische Emiraten gevestigde IT-expert en YouTuber licht de sluier op van deze frauduleuze methodes.
Nep-wedstrijden en valse prijsvragen. Alle middelen kunnen worden gebruikt om Marokkaanse internetgebruikers en die van andere landen op te lichten. Souhail, een IT-deskundige en maker van YouTube-content gevestigd in de Verenigde Arabische Emiraten, heeft de methode blootgelegd die influencers gebruiken om hun duizenden volgers op te lichten via wedstrijden, beter bekend als "giveaways", meldt Assabah.
Souhail beschikt over geluidsopnames en geschreven boodschappen van een tiental mensen die het slachtoffer zijn geworden van een oplichting op het web en klagen over een influencer die actief is op Instagram. De modus operandi van de vermeende oplichter bestaat erin internetgebruikers te doen geloven dat zij hun aantal volgers op sociale netwerken kunnen verhogen, door middel van een "weggeefactie", in ruil voor miljoenen. Zodra het geld is ontvangen, verbreekt de influencer alle contact met zijn slachtoffers.
Meer dan 52 personen werden opgelicht tijdens de meest recente nep-wedstrijden, zegt dezelfde bron. Deelnemers die hun volgersaantal wensen te vergroten, moesten de organisator een bedrag betalen tussen 1200 en 3000 dirham. Zodra het geld is ontvangen, vraagt hij de betrokkenen om een wedstrijd te delen, waarmee hun volgers prijzen kunnen winnen, waaronder bijvoorbeeld smartphones en geld. Een voorwaarde sine qua non. De organisator strijkt een grote som geld op.
Ook de winnaars van de nep-wedstrijden behoren tot de slachtoffers. Influencers winnen meer dan 500.000 dirham in een paar dagen, zonder de beloofde prijzen aan de winnaars te overhandigen.
Marokko kiest supermoderne HSL voor Tanger-Marrakech
Neil El Aynaoui en Marokko: vader geeft update
Spaanse TikTokster geeft reistips voor Marokko: "Opgelet voor taxi-trucs!"
In Marokko geproduceerde auto is nummer 1 in Europa
Komt miljardair Elon Musk naar Marokko?
Yassin in rolstoel en dakloos: "Ik leef in angst"
Massale veiligheidsversterking in Belyounech
Zoveel zal tunnel Marokko-Spanje kosten
Woede in Marokko om vacature voor verpleegster "zonder hoofddoek"
Transavia lanceert nieuwe vlucht naar Marokko
Informele sector in Marokko groeit, overheidsbeleid faalt
Ook Easyjet schrapt vlucht naar Marokko
Parkeermaffia blijft toeslaan in Marrakech
Politie Imzouren stopt inbraak in geldtransferagentschap