11 maart 2025 - 06:00 - Marokko
Marokko heeft significante vooruitgang geboekt in de strijd tegen witwassen. Dit blijkt uit het zevende jaarverslag van het Openbaar Ministerie, gepubliceerd op 6 maart 2024. Het rapport toont een positieve ontwikkeling van de belangrijkste indicatoren, wat wijst op een toegenomen inzet van de autoriteiten.
Een van de meest opvallende feiten is de verwijdering van Marokko van de "grijze lijst" van de Financial Action Task Force (FATF) in februari 2023. Deze beslissing, zoals benadrukt in het rapport, "is de bekroning van de nationale inspanningen". Het is een internationale erkenning van de naleving van de geldende normen door het land.
Lees ook: Miljoenen witgewassen via vastgoed in Tanger, Marokkaanse expats verdacht
Deze verbetering vertaalt zich in een aanzienlijke toename van het aantal behandelde zaken. Tussen 2018 en 2023 is dit aantal gestegen van 59 naar 821. Een constante toename die, volgens het rapport, aantoont dat de parketten en de gerechtelijke politie "nu hun rol volledig op zich nemen".
Ook het aantal vonnissen is sterk gestegen. Terwijl er tussen 2008 en 2017 slechts 8 vonnissen werden uitgesproken, waren dat er in 2023 alleen al 134. De effectiviteit van justitie wordt ook gemeten aan de hand van het veroordelingspercentage, dat 81% bedraagt. De opgelegde straffen variëren: 37% ligt tussen één en twee jaar gevangenisstraf, 35% is minder dan een jaar, terwijl 19% van de zaken leidt tot vrijspraak.
Lees ook: Witwassen en terrorisme: Europa evalueert Marokko
Voor het Marokkaanse Openbaar Ministerie is deze strijd een absolute prioriteit, vanwege de "rampzalige" gevolgen van witwassen op sociaal en economisch vlak. Het doel is tweeledig: de daders vervolgen en de nationale economie beschermen. Interinstitutionele samenwerking is een belangrijk onderdeel van deze strategie. Dankzij een partnerschap met Bank Al-Maghrib, de centrale bank, konden in 2023 341 informatieverzoeken worden behandeld via een speciaal computersysteem.
Nador bouwt nieuw ziekenhuis in Selouane
Onderzoekers ontdekken oorzaak verwoestende aardbeving Al Haouz
Don Bigg in ziekenhuis, fans ongerust
Marokko’s wapenkeuze: Israël aan de top
Wangedrag toeristen schokt Agadir
Marokko-Frankrijk: Neil El Aynaoui zorgt voor ergernis
Nador bouwt nieuw ziekenhuis in Selouane
Onderzoekers ontdekken oorzaak verwoestende aardbeving Al Haouz
Marokko’s wapenkeuze: Israël aan de top
Wangedrag toeristen schokt Agadir
Marokkaans leger overtreft Afrikaanse rivalen met F-35
"Oujda verkopen aan Algerije": man gearresteerd
Projecten Koning Mohammed VI uit 2009 in Driouch vastgelopen
"Sexy!": Tiktokster hekelt straatintimidatie in Marokko