21 maart 2025 - 22:10 - Marokkanen in het buitenland
Bank Al-Maghrib, diverse banken, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Economie en Financiën werken samen om de obstakels te omzeilen die de Europese richtlijn met betrekking tot de aanwezigheid van buitenlandse banken op het grondgebied van de Europese Unie opwerpt voor de geldovermakingen van Marokkanen die in het buitenland wonen.
"Dit is een onderwerp dat ons nauw aan het hart ligt, omdat het zowel de betalingsbalans als de bankdeposito’s beïnvloedt, waarbij deposito’s van de Marokkaanse diaspora ongeveer 20% vertegenwoordigen. Dit dossier verdient nauwlettende opvolging", aldus Abdellatif Jouahri, gouverneur van Bank Al-Maghrib, na de eerste driemaandelijkse vergadering van de raad voor het jaar 2025 op dinsdag 18 maart. "We zijn niet tevreden met de manier waarop deze richtlijn is opgesteld. Het is bijna alsof men wil dat deze financiële stromen in Europa blijven. Daarom onderzoeken we alle oplossingen, inclusief digitale oplossingen, om de moeilijkheden te omzeilen die deze regelgeving zal veroorzaken voor de functie die Marokkaanse banken voor Marokkanen in het buitenland vervullen."
Lees ook: Geldstroom Marokkanen in buitenland breekt alle records
Er is al een "permanente taskforce" opgericht met deelname van de toezichthouder, de betrokken banken, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Economie en Financiën, meldt Le360. Deze taskforce is al aan het werk en is begonnen met onderhandelingen met de verschillende belanghebbenden in de Europese Unie, waaronder de Europese Commissie en haar directie FISMA, maar ook met autoriteiten van Europese landen, met name Frankrijk, Spanje, Italië, België en Nederland. Een andere actie is het leggen van contact met de centrale banken van Europese landen om opheldering te vragen over de nationale interpretaties die deze communautaire richtlijn zal krijgen. "Deze richtlijn zal door de lidstaten in nationaal recht worden omgezet. Ze kan van land tot land verschillend worden geïnterpreteerd", aldus de gouverneur van Bank Al-Maghrib.
Ook regeringsleider Aziz Akhannouch is van plan zijn rol te spelen. Hij zal de taskforce ontvangen om te onderzoeken "hoe Marokko de voortzetting van de normale activiteiten van Marokkaanse banken in Europa ten behoeve van de Marokkaanse diaspora kan verdedigen, waarbij het zich laat inspireren door de ervaringen van andere landen", aldus Abdellatif Jouahri.
Lees ook: Europa dreigt geldtransfers van Marokkanen te blokkeren
Ter herinnering: de Europese richtlijn met betrekking tot de aanwezigheid van buitenlandse banken op het grondgebied van de Europese Unie is opgesteld door het directoraat-generaal Financiële Stabiliteit, Financiële Diensten en Kapitaalmarktenunie (FISMA) van de Europese Commissie. Deze regelgeving, die door het Europees Parlement is aangenomen en op 19 juni 2024 in het publicatieblad is gepubliceerd, treedt naar verwachting op 1 januari 2026 in werking. De tekst is bedoeld om de activiteiten van Britse banken in de communautaire ruimte te blokkeren na de uittreding van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie (Brexit), maar aangezien het doel de aanwezigheid van alle buitenlandse banken in de Europese Unie is, treft het rechtstreeks Marokkaanse banken, die dochterondernemingen of filialen in zeven Europese landen hebben, evenals tientallen vertegenwoordigingskantoren in Europa.
Marokko sleept nipte zege binnen tegen Niger in WK-kwalificatie
Toeriste door agressieve aap aangevallen in Marokko
Marokko: nieuwe snelweg voor snellere verbinding noord-centrum
Europa bedreigt geldovermakingen Marokkaanse diaspora
Marokkanen eisen strengere inreisvoorwaarden voor Algerijnen
Nep rechters gearresteerd in Nador
Europa bedreigt geldovermakingen Marokkaanse diaspora
Marokkanen in Spanje leiden leven van hard werken en onzekerheid
Het uitzonderlijk verhaal van ex-straatjongen Soufiane in Spanje
Leegloop Marokkaanse verpleegkundigen, een moeilijk te stoppen fenomeen
Nederland faalt: Marokkaanse jeugd wil massaal weg
Eid ul-Adha: Marokkaanse diaspora sluit zich aan bij oproep Koning Mohammed VI
Nieuwe boot voor Marokkaanse diaspora: "Massalia" vaart naar Tanger
Nieuwe veerboot vaart van Almeria naar Nador