8 november 2024 - 07:00 - Economie
Marokko trekt in 2025 maar liefst 13 miljard dirham uit voor de modernisering van de transportsector. Dat heeft minister van Transport Abdel Samad Qaiouh bekendgemaakt. Het geld wordt geïnvesteerd in wegen, spoorwegen en luchtvaart.
Van de 13 miljard dirham is 1,8 miljard bestemd voor investeringen door het ministerie zelf. De overige 11,2 miljard gaat naar staatsbedrijven zoals Royal Air Maroc, aldus de minister tijdens een presentatie van de begroting voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers.
Lees ook: Zeedijk Al Hoceima krijgt facelift
De luchtvaartsector krijgt met 7,346 miljard dirham het grootste deel van de investeringen, waarvan 3,7 miljard bestemd is voor Royal Air Maroc. Het spoor krijgt 4,184 miljard dirham. Dit bedrag is exclusief de investeringen in de uitbreiding van het spoornetwerk en de aanschaf van nieuw materieel, waarvoor in de periode 2025-2030 in totaal 87 miljard dirham is uitgetrokken.
"Ongeveer 3 miljard dirham wordt in 2025 geïnvesteerd in de ontwikkeling van spoorweginfrastructuur en -exploitatie", aldus Qaiouh. Hij wees op de recordprestaties van de spoorwegen in de eerste negen maanden van 2024. Naar verwachting zullen dit jaar 55 miljoen passagiers met de trein reizen, een stijging van 4% ten opzichte van 2023. Ook het goederenvervoer per spoor neemt toe: dit jaar wordt meer dan 15 miljoen ton vervoerd, een stijging van 33% ten opzichte van vorig jaar.
De regering blijft investeren in de luchtvaartsector, met speciale aandacht voor de heropleving en ontwikkeling van binnenlandse vluchten. In de eerste acht maanden van 2024 hebben Marokkaanse luchthavens 21 miljoen passagiers en meer dan 158.000 vluchten verwerkt, een stijging van 18,6% ten opzichte van dezelfde periode in 2023.
Lees ook: Marokko: themaparken, luchtballonzones... vóór 2030
Ook de wegensector krijgt aandacht. Qaiouh kondigde onder meer aan dat er wordt gewerkt aan een nationale strategie voor duurzame en inclusieve mobiliteit en een plan voor de implementatie van de wet op het vervoer van gevaarlijke goederen over de weg. Daarnaast komt er een nieuw actieplan voor verkeersveiligheid (2025-2030) en steun voor transportbedrijven om de gestegen brandstofprijzen op te vangen.
Walid Regragui ontslagen? Marokkaanse voetbalbond reageert
Auto rijdt café binnen in Tanger, meerdere slachtoffers (video)
Indrukwekkend Russisch zeilschip meert aan in Agadir
Amerikaanse staatssecretaris van Defensie onder vuur om ’kafir’-tatoeage
Mocro Maffia-acteur Oussama Ahammoud voor de rechter
Marokko ontwerpt steden van de toekomst
Spaanse bedrijven dreigen Marokko te verlaten
X-Links energieproject Marokko-VK in gevaar
Franse gigant verplaatst banen naar Marokko
Marokkaanse dirham groeit fors
Concurrent Ikea vestigt zich in Marokko
Nieuwe luchtvaartalliantie Marokko en China
Ryanair verdubbelt ambitie in Marokko
Maroc Telecom en Inwi sluiten verrassende alliantie