1 april 2025 - 11:20 - Economie
Het X-Links-project, een investering van 25 miljard pond, wil dagelijks 3,6 gigawatt aan zonne- en windenergie van Marokko naar het Verenigd Koninkrijk transporteren. Dit gebeurt via 4000 kilometer aan onderzeese kabels, genoeg om negen miljoen huishoudens van stroom te voorzien en de CO₂-uitstoot van de Britse energiesector met 10% te verminderen. Maar na vier jaar van procedures en door trage administratie, overwegen investeerders nu om het project naar Duitsland of andere landen te verplaatsen. Dit zet ook de bouw van een fabriek in Schotland op losse schroeven, waar 1200 banen gepland waren.
Het Verenigd Koninkrijk dreigt dit innovatieve energieproject te verliezen als de overheid de administratieve obstakels niet wegneemt. Dave Lewis, voorzitter van X-Links en voormalig topman van Tesco, waarschuwde in een interview met The Telegraph voor de trage besluitvorming. Hij benadrukte dat het geld er is, maar dat "het afwachtende beleid van de overheid dit vooruitzicht definitief in gevaar zou kunnen brengen," nu de energietransitie zo belangrijk is.
Lees ook: Kabelproject met Marokko zorgt voor onrust in Verenigd Koninkrijk
Het project wil zonne- en windenergie opvangen in de Sahara-regio van Tan-Tan, Marokko, en via onderzeese kabels naar Groot-Brittannië brengen. De opgewekte stroom zou bijna direct beschikbaar zijn, zo’n 19 uur per dag, dankzij het gunstige klimaat in Zuid-Marokko. Met een prijs van ongeveer 70 pond per megawattuur (MWh) is deze energiebron een aantrekkelijk alternatief voor kernenergie, biomassa en getijdenenergie. Britse windparken op zee zijn qua kosten vergelijkbaar, maar afhankelijker van het weer.
Financieel is er geen probleem, aldus Lewis: er is al 8 miljard pond toegezegd en een test op de obligatiemarkt om de resterende 17 miljard op te halen, was een groot succes. Maar X-Links wacht nog steeds op een langetermijn afnamecontract van de overheid, nodig om de investering te garanderen. Ondanks de status van "project van nationaal belang" die het 18 maanden geleden kreeg, is er nog geen beslissing. De Britse energieminister, Ed Miliband, moet nu een stabiele prijs voor de elektriciteit vaststellen.
Lees ook: Onderzeese kabel met Marokko: Verenigd Koninkrijk uitgesloten?
De onzekerheid rond X-Links bedreigt ook de bouw van een kabelfabriek in Hunterston (Schotland), waar 1200 mensen zouden werken. Deze locatie, dicht bij diep water voor transport, zou ook andere energieprojecten bevoorraden. Maar door de trage Britse bureaucratie praat X-Links nu ook met andere landen, zoals Duitsland, over een vergelijkbaar project. Verplaatsing zou betekenen dat de kabelfabriek ook verhuist, en het Verenigd Koninkrijk de economische voordelen misloopt. Lewis is duidelijk: "We hebben vier jaar lang alle procedures gevolgd. Als er niet snel iets gebeurt, moeten we andere opties overwegen."
Spanje probeert speler van Marokko te stelen
Hotels in Marokko bomvol tijdens Eid ul-Fitr
Lamine Yamal debuteert in Kings League
Spaanse bedrijven dreigen Marokko te verlaten
Hachim Mastour, een verloren talent
Zwitserse post spreekt nu ook Arabisch
Spaanse bedrijven dreigen Marokko te verlaten
X-Links energieproject Marokko-VK in gevaar
Franse gigant verplaatst banen naar Marokko
Marokkaanse dirham groeit fors
Concurrent Ikea vestigt zich in Marokko
Nieuwe luchtvaartalliantie Marokko en China
Ryanair verdubbelt ambitie in Marokko
Maroc Telecom en Inwi sluiten verrassende alliantie