15 december 2024 - 20:10 - Wereld
Het Polisario, gesteund door Algerije, beschuldigt Marokko ervan de "dekolonisatie" van de Sahara te belemmeren. Ook hekelt het de internationale gemeenschap voor haar passiviteit in dit conflict.
In een verklaring verspreid door het Sahrawi persbureau SPS stelt het Polisario: "De dekolonisatie van de Westelijke Sahara is nog steeds niet voltooid door de obstructie van Marokko, de bezettende macht, in combinatie met de passiviteit van de internationale gemeenschap. Dit heeft de bezettende macht niet alleen gesterkt in zijn illegale bezetting van delen van de Westelijke Sahara, maar ook in zijn schendingen van en sabotage van het staakt-het-vuren akkoord van 1991." Het Polisario voegt eraan toe: "De dekolonisatie is belemmerd door de Marokkaanse militaire invasie en bezetting van het gebied in 1975."
Lees ook: Polisario bedreigt deelnemers rally in Sahara
De spanningen in de regio lopen hoog op sinds het Polisario op 13 november 2020 het staakt-het-vuren verbrak. Dit gebeurde als reactie op een operatie van de Marokkaanse strijdkrachten in een bufferzone in het uiterste zuiden, gericht op het herstellen van de door onafhankelijkheidsstrijders geblokkeerde weg. Het Polisario stelt dat het verbreken van het staakt-het-vuren heeft geleid tot "de ineenstorting van het door de VN bemiddelde vredesproces" en "de regio in een nieuwe spiraal van geweld en instabiliteit heeft gestort".
Het Polisario vindt dat "de VN en haar bevoegde organen hun inspanningen moeten opvoeren om de dekolonisatie van de Westelijke Sahara te realiseren door de vrije en democratische uitoefening van het onvervreemdbare, niet-onderhandelbare en onverjaarbare recht van het Sahrawi-volk op zelfbeschikking en onafhankelijkheid".
Lees ook: Polisario vuurt raketten af op festival in Marokkaanse Sahara
De steun van de Spaanse en Franse regering voor het Marokkaanse autonomieplan voor de Sahara is een tegenslag voor het Polisario. Het beschouwt deze koerswijziging als verraad en benadrukt dat Spanje juridisch gezien nog steeds de administrerende macht over het gebied is.
In Marokko geproduceerde auto is nummer 1 in Europa
Komt miljardair Elon Musk naar Marokko?
Yassin in rolstoel en dakloos: "Ik leef in angst"
Massale veiligheidsversterking in Belyounech
Zineb Hattab, eerste vegan sterrenchef van Zwitserland
Zoveel zal tunnel Marokko-Spanje kosten
In Marokko geproduceerde auto is nummer 1 in Europa
Saoedi-Arabië’s Eid aankondiging voedt twijfel
Canadezen verruilen Verenigde Staten voor Marokko
Eid-aankondiging door Marokkaanse imam zorgt voor verwarring in Canada
Marokko genoemd in mega-fraudezaak in Frankrijk
Spanje riskeert uitsluiting van organisatie WK 2030
Gevaarlijke escalatie na uitzetting Marokkaanse diplomaat door Algerije
Spaanse justitie: uitzetting Algerijn naar Marokko onwettig