10 april 2025 - 23:00 - Marokko
De extreemrechtse partij Vox heeft woensdag de buitensporige douanerechten tot wel 200% die Marokko oplegt aan Andalusische producten aan de kaak gesteld en de Spaanse regering opgeroepen actie te ondernemen om deze situatie te beëindigen.
De plaatsvervangend woordvoerder van de parlementaire fractie van Vox in Andalusië, Rodrigo Alonso, hekelde woensdag tijdens een persconferentie het zwijgen van de regering van Pedro Sánchez over deze vermeende commerciële ongelijkheid die al "lange tijd" voortduurt. "Voor het geitenvlees dat wij vanuit Spanje naar Marokko exporteren, bedragen de douanerechten 200%, terwijl het vlees dat vanuit Marokko Spanje binnenkomt, onderworpen is aan douanerechten van 0%", legde hij uit.
Lees ook: Trump-taks: handelsoorlog jackpot voor Marokko?
Wat schapenvlees betreft, "zien de Andalusische producenten zich geconfronteerd met een tarief van 100%, terwijl het vlees dat uit Marokko komt zonder extra kosten Spanje binnenkomt", preciseerde hij. Volgens Alonso heft Marokko 81% op Andalusische zuivelproducten, 40% op plantaardige oliën, 32% op griesmeel en meel, en 18% op granen. Daarentegen past Spanje geen enkel douanerecht toe op deze producten die uit Marokko afkomstig zijn.
Lees ook: Spaanse veehouders in de problemen na verlies Marokkaanse markt
"Niemand heeft deze situatie tot nu toe aangeklaagd", betreurde de woordvoerder van Vox, die de passiviteit van de centrale regering en de regionale regeringen hekelde. Alonso verweet met name de Andalusische president, Juanma Moreno Bonilla, dat hij geen oplossing biedt voor de "mondiale tariefaardbeving". "Moreno Bonilla zit samen met Marokko, China en India, maar het logische is om te onderhandelen met degenen die de tarieven opleggen". De verantwoordelijke waarschuwde verder dat landen als Marokko en China "oneerlijke concurrentie met ons aangaan met slavenarbeid en de industrieën terugwinnen die wij in Andalusië verliezen". Een situatie die volgens Vox de schade aan de primaire sector en de regionale industrie, die al getroffen zijn door de Europese Green Deal, nog verergert. "Wij staan aan de kant van onze producenten, niet aan de kant van degenen die hen verstikken", concludeerde hij.
Marokkaanse tabaksgigant onder druk door boycot
Royal Air Maroc helpt Brazilië meer toeristen aantrekken
Haagse Karim slachtoffer eermoord, daders voor de rechter
Rijke Marokkanen in vizier fiscus na luxe aankopen in Europa
Aldi nodigt Marrakech uit in haar schappen
Spaanse avocadomarkt keldert door Marokko
Marokkaanse tabaksgigant onder druk door boycot
Royal Air Maroc helpt Brazilië meer toeristen aantrekken
Rijke Marokkanen in vizier fiscus na luxe aankopen in Europa
Amerikaanse raketten voor Marokko
Nachtelijke invallen in Tetouan tegen wapen- en drugshandel
Marokko geschokt door video’s van dierenmishandeling door tieners
Bemiddelaars in Marokko steeds creatiever met Schengenvisa
Vrachtwagen uit Marokko blokkeert urenlang volledig dorp